Sonunda Telhis’e Kavuştuk!

“Yeryüzünde Türk okçuluğu tamamen ortadan kalksa bile, Kânî Mustafa Beyin Türk Okçuluğu hakkında yazdığı eser, bu sporun ihyası için kâfidir.” – Necmeddin Okyay

Türk okçuluğu üzerine yazılmış en son Osmanlıca eserin, Telhîs-i Resâilü’r-Rumât (Okçuluk Kitapları Özeti) olduğunu biliyoruz. Sultan II. Mahmud’un, Kahvecibaşısı Mustafa Kani Bey’e 1835 yılında Okmeydanı’nda verdiği emir üzerine yazdırdığı kitap,  o zamana dek yazılmış tüm okçuluk kitaplarının bir özeti idi. Eserde, yay ve ok yapımından, atış tekniklerine, Okmeydanı menzillerinden, yarışma çeşitlerine kadar her türlü önemli bilgiye ulaşmak mümkün.

Eser önce 1925 tarihinde Joachim Hein tarafınan Almancaya çevrilmiş, Paul E. Klopsteg tekrar Almancadan İngilizceye çevrilerek 1934 yılında “Turkish Archery and Composite Bow” isimli ünlü eserini vermiştir. Şaka gibi ama gerçek, daha sonra bu kitapdaki bir kısım bilgiler tekrar Türkçeye çevrilerek suyunun-suyunun-suyu olarak neşredilmiştir. Dördüncü dereceden özet olan bu bilgilerin son derece yüzeysel olduğu ve meraklı/uzman kitleye hitap etmediği bildiğimiz bir gerçek.

Üncal Yücel’in ünlü eseri Türk Okçuluğu’nda kısmen sadeleştirilen bazı önemli bilgiler sağlıklı olarak aktarılabilmiştir. Fakat bu önemli eserin günümüz Türkçesine sadeleştirilmesi, herkese ulaşması açısından önemli idi. Bu nedenle bundan birkaç yıl evvel, elimdeki yazmalar arasında bulunan bu eserin, değerli akademisyen hocalarımızın yardımları ile sadeleştirilme çalışmasını başlatmak üzereydik. Fakat o sıra Fetih Cemiyeti, bu tür bir çalışma içerisinde oldukları bilgisini verince projeden vazgeçmiştik. Sonrasında bu güzel haberi bize ileten Yılmaz Cebecioğlu ile birlikte, bu işi sırtlanan hocalarımızdan Prof. Dr. Kemal Yavuz’u Üniversitede ziyaret etmiş ve notlarına bakma şansı yakalamıştık. O gün bugün bir beklenti içerisinde idik ve “nazar değmesin” diyerek fazla da dillendirmemiştik işin doğrusu.

İstanbul Fetih Cemiyeti'nin 109. yayını: Telhîs-i Resâilât-ı Rumât

Sonunda 2,5 yıldır beklenilen gün geldi ve Telhis’in baskısı tamamlandı. Kitabı bugün bana ulaştıran ve sizlere ilk tanıtma şerefini veren dostlarıma teşekkür ediyorum.

İ. Aydın Yüksel’in Editörlüğünde çıkan kitap, tam A4 boyutunda ve 600 sayfa. Eser, Prof. Dr. Mehmet Canatar tarafından Latin harflerine, Prof. Dr. Kemal Yavuz tarafından da günümüz Türkçesine çevrilmiş. 1 ila 194 sayfalar arası sadeleştirilmiş Türkçe bölümden oluşuyor. 200 ila 420. sayfalar arası da asıl metnin Latince harf transkripsiyonuna ve dizinine ayrılmış durumda. Son olarak da 600 ile 431 sayfalar arasında Tıpkı Basım yer alıyor.

İstanbul Fetih Cemiyeti tarafından yayınlanan bu değerli eser, tüm Türk Okçuluğu gönüllülerinin kütüphanesinde olmalıdır. Yakın zamanda raflarda görmeniz temennisi ile.

Not: Kitap 24 Aralık cuma günü, 100 TL etiket fiyatı ile satışa sunulmuştur. Bilgi için, 0(212) 638 6145 – Fetih Cemiyeti.

This entry was posted in Genel, Makale and tagged , . Bookmark the permalink.

14 Responses to Sonunda Telhis’e Kavuştuk!

 1. ilkay demirhan says:

  Tüylerim diken diken oldu. Üstad bundan daha iyi bir haber olamazdı. Kanayan yaramız nihayet dermanına kavuştu.

 2. Serkan Vural says:

  Telhise kavusmamız buyuk bir mutluluk ve gurur kaynagı oldu.atalarımız dunyayı kendılerıne hayran bırakmıslar ama bu zamana adar bız bu degerlere sahip cıkamamıştık.oysa şimdi işler degişiyor ..bir avuc ınsan bıle olsak yenıden diriliyoruz.sizler sayesinde de ufkumuz genişliyor.Telhisin cevirisini yapan herkesten Allah razı olsun…
  Peki ama Telhisimize kavusmak için ne yapmalıyız.kitabın burdaki kitapcılara gelmesi imkansız.bir organizasyon yapılabilirmi hocam.ucretini hemen gonderebilitim. yeterki kavulsalım telhıse.eminimki benim gibi yurdun dort bir yanından telhise ulasmak ısteyenler olacaktır..

 3. ZMA says:

  İnanın ücretini bilmiyorum, üzerinde de yazmıyor ama hele bir çıksın, organize ederiz elbette. İşin asıl kısmı çifte bayram yaşayacağız: Tokat’tan ikinci müjde gelmek üzere! Müjdenin adı da “Kavsname”… Bunca sene kitapsız-kaynaksız kuraklık çektikten sonra aşırı doz bilgiye kavuşacağız.

 4. İnşaallah hayırlara vesile olur, kitap olarak basılmasında emeği geçen herkeze teşekkürler.

 5. bilalhayri says:

  Bu eser bize hem moral kaynağı hemde yay yapımı çalışmaları için bir dönüm noktası oluşturmaktadır, emeği geçen herkesden Allah razı olsun. Bayağı geçte olsa günümüz diline çevrilmiş olması ayrı bir mutluluk verici.

 6. Adem Yılmaz says:

  Emeği geçenlerden Allah razı olsun. İnşaallah kitapçılara gelir de alırız. Aslında Metin Bey bizler için toplu alım yaparsa indirimli de olur. Bu kitabın Türk Okçuluğu gibi ucuz olacağını sanmıyorum.
  Selamlar,

 7. ZMA says:

  Kısmet olursa önümüzdeki 24 Aralık Cuma günü satışa çıkıyor. Haberdar edecekler. Fiyatı halen belli değil ama 100 TL’nin üzerinde kalması bekleniyor. Toplu alımlarda indirim yapılabilmesi de ihtimal dahilinde. En sağlıklı bilgiyi, kaynağından ulaştığı anda verebileceğim.

 8. Hilmi Arıç says:

  Hayırlı uğurlu olsun. Efsane kitap yıllar sonra yine Türk okuyucusuyla buluşuyor. Benim de yakında böyle bir sürprizim olacak. Gerçi Metin Ateş Banner kısmında bir ipucu kondurmuş ama…

 9. ZMA says:

  Benim ağzım daha sıkıymış Hilmi Bey. Nazara gelmesin.

 10. Emeği geçen herkese çok teşekkürler, Türk okçuluğuna ne kadar büyük faydası olacak farkında mısınız? Hele yurtdışında nasıl yankı bulacak..
  Allah razı olsun.
  Kavsname de Telhis de ikisinden de isterim tabiiki. Hatta stoklayalım, yeni başlayanların eline ücretiyle direk veririz ısmarlama diye vakit kaybedilmez.
  selamlar
  gökmen

 11. murat beysun says:

  Bundan sonra desenize işi kitabına göre yapacagız. Sabırsızlıkla 3 kitabı da bekliyorum 2 si yazarların da imzalı olur inşallah 🙂

 12. ahmet says:

  ben bu bilgi teknolojisini kullanamıyom bu kitap ne zaman neşredilecek ve ben bu kitaptan nası alabilirim selamlar

 13. ZMA says:

  Ahmet Bey aradığınız bilgi yukarıda yazımın en sonunda yer alıyor (?)

 14. ahmet says:

  okculuk kitabında bazı yerlerde hatalarvar yani çok acele edilmiş bazı konular açıklanmamıştır selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir