Cassandra Sendromu, Kore ve Macaristan Seferleri

Eylül ayının sonlarına doğru Ali kılıç ile birlikte katıldığımız 4. Dünya Geleneksel Okçuluk Festivali (WTAF) , Kore raporunu yazamadan geçtiğimiz ay da Dr. Y. Metin Aksoy ile maaile katıldığımız 4. Macar Okçuluk Tablası (MHIT), Macaristan etkinliğimiz oldu. Vakitsizlikten daha fotoğrafları bile yükleyemedim. Buradan “Pek yakında…” diyerek kendimi zorlayayım.

Bir diğer rahatsızlığım Türkiye’deki Geleneksel Okçuluk kazanı ile ilgili. Tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi, bir araya gelen bu güruhun rahat duramayıp ayrılacağını öngörmüştük. Şimdi Kemankeş grubunda yetişip-yeşeren ama ne hikmetse Kemankeş’i yermekten de geri durmayan (varsın olsun) gruplar var. Ama böyle böyle gelişeceğiz. Dahası da olacak ama söylesek gene kimse inanmaz. (bkz. Cassandra Sendromu) Aslında yılın esprisi de kurt Sami Genel’den geldi: “Rant(!)’ı bölüşemiyoruz…

İşin bir başka sendrom noktası da yay ustası dostum Csaba Grozer’i da işin içine çekiyor. Kemankeş’ten mitoz – mayoz vb. yollarla kopan “şeyh”, “usta”, “hoca” ve “üstad”larımız, Grozer’e mesajlar atarak, nameler düzerek, badeler süzerek gönlünü çelmeye çalışıyorlar. Oysa yasal izinleri alıp; bu işin ticaretini “yasal” yollardan yapmak ve vergisi-harcı-borcu ne ise ödemek yeterli. Gümrük memurlarımız enayi değiller… Mayıs 2011’de Gümüşhacıköy’de düzenlenen Türk Okçuluğu Şenlikleri için, Kaymakamlık adına  yanımda getirdiğim yaylar için bir yığın bildirim yapıp, bir o kadar vergi ödedik. Demek ki bu iş yasal olarak da yapılabiliyormuş.

Sevgili Grozer’la Türk Yaylarının en iyi şekilde yapılması için gerek Dr. Y. Metin Aksoy, gerek ben sürekli bilgi alış-verişinde bulunuyoruz ve çok iyi bir noktaya geldik. 2011 yılı içerisinde tam 4 kez Macaristan’a gittim, çalışmalar yaptık. Bu yaylar; “bavul ticareti”ni değil; yasal yollardan sahibine ulaşmayı hak ediyorlar. Hak eden buyursun, kendisine yardımcı olayım.

This entry was posted in Genel, Makale. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir